Нервова система. Психіка

Невралгія трійчастого нерва: причини та можливості лікування нестерпного болю

Невралгія трійчастого нерва (НТН) або тригемінальна невралгія – це захворювання, зумовлене пошкодженням гілок трійчастого нерва, що супроводжується вираженим болем в половині обличчя. Показник поширеності цієї патології становить від 30 до 50 осіб на 100 000 населення. Більшу частину хворих складають жінки середнього та старшого віку – від 50 до 70 років. 

Чому виникає тригемінальна невралгія?

Наразі вченими основною причиною розвитку невралгії трійчастого нерва вважається компресія (стискання) його корінця або гілок різними структурами. В більшості випадків це регіональні судини (як правило – артерії), а також їх деформації: аневризми (виражене розширення), вади розвитку, патологічні з’єднання артерій та вен (анастомози й шунти), атеросклероз. 

Також потенційними причинами розвитку НТН вважаються:

 • Механічні пошкодження. Це можуть бути як травми лицьового черепа, так і ускладнення перенесеного оперативного втручання.

 • Переохолодження. В цьому випадку розвиток НТН пов’язаний з венозним застоєм, набряком тканин та зниженням метаболізму в ділянці проходження трійчастого нерва. 

 • Доброякісні та злоякісні пухлини, кісти й ін. Новоутворення, так само як і кровоносні судини, здатні стискати гілки трійчастого нерва. 

 • Множинний (розсіяний) склероз. Ця неврологічна патологія супроводжується руйнуванням мієлінової оболонки периферичних нервів, в тому числі – трійчастого. 

 • Спадкова схильність. Також існують наукові дані, які вказують на сімейні випадки невралгії трійчастого нерва та пов’язують їх з дефектом в хромосомі 32Р. 

Які ознаки невралгії трійчастого нерва?

Головний клінічний прояв захворювання – сильні напади пекучого, нестерпного болю в одній половині обличчя, що тривають близько 15-20 секунд (іноді – понад 1 хвилину). Їх частота коливається від 2-5 до понад 100 на добу. Характерною є поведінка хворих в ці моменти – вони не кричать та навіть не вимовляють жодного слова, тільки раптово змінюють вираз обличчя та намагаються притиснути ділянку болю рукою. Це специфічні ознаки НТН – «мовчазний біль», «больовий тік» та «жест-антагоніст» відповідно.

Варто зазначити, що напади тригемінального болю також супроводжуються реакцією вегетативної нервової системи, а саме наступними симптомами:

 • Сльозотеча зі сторони ураження.

 • Рясні виділення з носа (ринорея).

 • Надмірне слиновиділення (гіперсалівація). 

 • Короткотривале підвищення температури тіла – людину «кидає в жар». 

 • Посилене потовиділення (гіпергідроз).

Окрім цього, потрібно сказати про фактори, які здатні провокувати новий больовий напад. Це може бути як звичайна повсякденна активність (розмова, жування, сміх, тощо), так і дотик до специфічних тригерних ділянок обличчя – «куркових зон». Останні індивідуальні для кожного пацієнта і можуть розташовуватись біля носа, на губах, бровах і т. д. 

Діагностика невралгії трійчастого нерва

Діагноз, в більшості випадків, встановлюється на основі скарг пацієнта, типових клінічних проявів та огляду лікаря-невролога. Додаткові лабораторні та інструментальні дослідження застосовуються з метою пошуку причин розвитку НТН та диференціальної діагностики з іншими патологіями, які можуть викликати схожі напади болю.

Як правило, найбільшою діагностичною цінністю в таких випадках володіє магнітно-резонансна томографія (МРТ) головного мозку з контрастним підсиленням судин. Ця методика дозволяє виявити деформації та вади розвитку регіональних артерій та вен, об’ємні утворення центральної нервової системи і інші зміни, що потенційно можуть призводити до формування НТН. 

Як проводиться лікування тригемінальної невралгії?

Терапевтична тактика залежить від індивідуальних особливостей пацієнта, можливості усунення першопричини захворювання та реакції на перші кроки лікування. 

Загалом при НТН застосовується 3 основні підходи, які можуть комбінуватись між собою: 

 • Медикаментозна терапія. Фармакотерапевтичні засоби є основним методом лікування НТН. Можуть застосовуватись протисудомні засоби, спазмолітики, нейропротектори. Сюди також можна віднести блокади гілок трійчастого нерва з місцевими анестетиками. 

 • Фізіотерапія. Хворим з НТН можуть рекомендуватись: магніто- і лазеротерапія, УВЧ, голкорефлексотерапія.

 • Хірургічне лікування. Цей підхід використовується при неможливості усунення причини невралгії трійчастого нерва та больових нападів консервативним шляхом і досить часто дозволяє виключити появу нових больових нападів. ЇЇ суть полягає у пластиці або видаленні судин, що стискають нерв або частковому руйнуванні волокон безпосередньо нерва.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *