Травлення. Травна система

Неспецифічний виразковий коліт: симптоми та лікування автоімунного ураження товстого кишківника

Неспецифічний виразковий коліт (НВК) – це хронічне захворювання, що проявляється імунним запаленням слизової оболонки товстої кишки. Свою назву патологія отримала через специфічне ураження стінок кишківника – формування округлих виразок різного розміру. 

НВК належить до числа досить розповсюджених захворювань товстого відділу кишківника. Кількість хворих, залежно від регіону, сягає від 20 до 270 випадків на 100 000 тисяч населення. Більшу частину пацієнтів складає молодь – люди віком 20-30 років. 

Чому виникає неспецифічний виразковий коліт?

Точна причина розвитку НВК невідома. Однак науковці вважають, що основні ролі в розвитку патології належать змінам нормальних імунних реакцій, порушенням складу мікрофлори кишківника, генетичним дефектам та нервово-психічним розладам. Також доведено, що для неспецифічного виразкового коліту характерна спадкова схильність, що обумовлена змінами антигенів комплексу гістосумітності HLA. 

Які симптоми виникають при неспецифічному виразковому коліті?

Першими ознаками є розлади випорожнення, а саме – діарея. Для періодів загострення НВК характерні багаторазові (до 15-20 разів на добу) випорожнення водянистого характеру. При цьому в калових масах можуть відмічатись домішки крові, слизу або гною. 

Також при виразковому коліті виникає ниючий, нападоподібний біль, локалізація якого залежить від уражених ділянок. Найчастіше це пупкова і права клубова області. Часто больовий синдром загострюється через 40-60 хвилин після їди або перед випорожненням. 

Одна з типових особливостей виразкового коліту – тенезми. Це хибні позиви до випорожнень, внаслідок яких може виділятись тільки невелика кількість слизу або крові. При цьому спостерігається посилення больового синдрому.

Також НВК супроводжується загальними симптомами, які виникають через деякий час після формування розладів дефекації. Найчастіше це загальна слабкість та підвищена втомлюваність, незначне підвищення температури тіла, нудота та блювота, втрата апетиту та прогресивне схуднення. 

Діагностика неспецифічного виразкового коліту

Встановлення діагнозу НВК відбувається на основі характерних клінічних проявів захворювання та їх поєднання з результатами лабораторних та інструментальних методів обстеження. Серед останніх найбільш важливими при цій патології є: рентгенографічне (іригографія) та ендоскопічне (колоноскопія) дослідження, бактеріологічний аналіз калових мас та рутинні загальний аналіз крові та сечі.

Також важливу роль відіграє диференціальна діагностика з іншими патологіями, що можуть супроводжуватись схожими симптомами. Як правило, при встановленні діагнозу НВК в першу чергу потрібно виключити інфекційні ураження кишківника: сальмонельоз, амебіаз, шигельоз (дизентерія). Також подібні клінічні ознаки мають злоякісні пухлини товстої та туберкульоз товстої кишки, хвороба Крона, дивертикуліт.

Що передбачає лікування неспецифічного виразкового коліту?

Тактика лікування НВК залежить від важкості загального стану хворого, протяжності уражених ділянок кишківника та динаміки розвитку захворювання. 

Загалом можна виділити наступні напрямки:

  • Дієта. При НВК у раціоні важливо обмежити жири, натомість збільшивши кількість білків. Хворим варто уникати хлібобулочних виробів, ковбас, жирних сортів м’яса, копчених продуктів, свіжих овочів та фруктів, а також кави. При цьому перевагу варто надавати кашам (гречаній, рисовій), м’ясу птиці (індичка, курине філе), супам і бульйонам. 

  • Медикаментозна терапія. В залежності від клінічної ситуації можуть призначатись аміносаліцилати (5-АСК), глюкокортикостероїди, імунодепресанти, протидіарейні засоби.

  • Хірургічне лікування. Мета оперативного втручання – видалення уражених ділянок. Показаннями до його проведення є: неефективність консервативних заходів або неможливість їх подальшого проведення (наприклад – розвиток гормональної залежності), загроза формування ускладнень (кровотеч або прориву стінки кишки). 

Як правило, при ефективному лікуванні неспецифічного виразкового коліту та вдало підібраній підтримуючій терапії, більше ніж в половині випадків вдається запобігти повторним загостренням протягом наступних 5 років.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *