Онкологія

Рак молочної залози: причини та профілактика

Злоякісна пухлина молочної залози є одним з найбільш поширених онкозахворювань. Найчастіше його діагностують у жінок в період менопаузи або після неї. Але іноді пухлина розвивається в більш молодому віці, і навіть у підлітків. Розберемо причини захворювання і чи можна йому запобігти.

Злоякісні новоутворення молочної залози виникають в результаті мутації епітеліальних клітин. Але що служить пусковим механізмом цього процесу, поки до кінця не вивчено. За статистикою, менше ніж 10% захворювань виникає внаслідок генетичної схильності. Більшість жінок, у яких виявлений рак грудей, не мають обтяженої спадковості. Але багато хто з них потрапляють в групу ризику за іншими критеріями.

Причини та фактори ризику

Однією з основних причин, що викликають злоякісні переродження, є вікові зміни. Після 40 років функції яєчників поступово згасають, що призводить до гормональної перебудови, яка впливає на весь організм. Гормональні зміни здатні запустити механізм переродження епітеліальних клітин молочної залози.

Подібні патологічні зміни можуть відбуватися при підвищеному рівні естрогену. Його надлишок нерідко викликає зростання гормонозалежних пухлин.

До групи ризику потрапляють жінки, які беруть неправильно підібрані гормональні контрацептиви. Небезпечне та тривале приймання гормональних препаратів – понад 5 років.

Простимулювати злоякісне переродження може травма грудей.

Ранній початок менструацій (до 12 років), так само як і занадто пізніше їх закінчення (після 55 років) – також фактор ризику.

Особливу увагу стану молочних залоз повинні приділяти жінки з такими захворюваннями як цукровий діабет, патології щитоподібної залози, яєчників і печінки, ожиріння, гіпертонія, а також при наявності доброякісних пухлин молочної залози.
Підвищує ризик виникнення пухлин відсутність вагітностей і пологів. А також – перша вагітність після 35 років.

Що можна змінити

На деякі фактори ми неспромога вплинути. Як, наприклад, на спадковість. Але від нас великою мірою залежить стан гормональної системи та здоров’я в цілому.

Серед причин, що викликають рак молочної залози, вагому нішу займає ожиріння. Адже жирова тканина не тільки зберігає енергетичні субстрати, але і синтезує гормоноподібні речовини, які активно впливають на стан гормонального фону. У період менопаузи жирова тканина стає основним джерелом естрогену, компенсуючи згаслі функції яєчників. На тлі зниженого прогестерону та інших фізіологічних змін естроген може простимулювати клітинні мутації. Тому підтримка ваги в нормі – можливість знизити ризик виникнення раку грудей і ряду інших захворювань.

Гормональне лікування, в тому числі й контрацептиви, потрібно приймати тільки за призначенням лікаря. Не займатися самолікуванням, а також не перевищувати дозувань і тривалості приймання. При появі будь-яких змін з боку здоров’я, відразу ж звертатися до лікаря. Так само не потрібно відмовлятися від приймання гормональних засобів, якщо це необхідно.
Важливо приймати своєчасне лікування хронічних захворювань. Стежити за здоров’ям репродуктивної та ендокринної систем.

Профілактика раку грудей

Специфічної профілактики цього захворювання не існує. Але зміна способу життя може значно знизити ризик його виникнення.

Перш за все потрібно відмовитися від куріння, надмірностей у приймання алкоголю, постаратися обмежити, а краще виключити з раціону прості вуглеводи та продукти, що містять канцерогени, як можна рідше вживати смажену їжу. Якщо немає медичних протипоказань, випивати не менше 1,5-2 л чистої води в день. При наявності ожиріння бажано відвідати дієтолога, який допоможе розробити збалансовану систему харчування з урахуванням індивідуальних потреб.

Важливо щодня приділяти час фізичним навантаженням, прогулянкам на свіжому повітрі, проходити не менше 2 км в день.

Раз на рік відвідувати мамолога. Після 40 років раз на рік робити ультразвукове дослідження грудей, раз у 2 роки проходити мамографію. Також самостійно оглядати молочні залози – чи немає деформацій, ущільнень, вм’ятин, втягування соска або виділень з нього, змін шкірного покриву, больових відчуттів. Якщо один або кілька симптомів присутні, потрібно негайно звернутися до мамолога.

Автор: Оксана Шаповал

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *