Здoров'я дитини

Шкільний буллінг або як цькування зменшують об’єм частин мозку

Для українського суспільства буллінг – відносно нова тема, актуальність якої досі піддається сумнівам. Кожен представник дорослого покоління так чи інакше був причасний до буллінгу, але в різних ролях. В систематичному цькуванні розрізняють 3 ролі: жертва, агресор і свідок. Проблема сучасного відношення українців до буллінгу в тому, що в радянській педагогіці подібні явища вважались неминучими і сприймались як етап дорослішання. Батьки також ставились до цього по-різному. Деяким дітям не вірили, деяким радили змінити поведінку або ж дати відсіч. Але чітких алгоритмів не давали, а знайти вихід із ситуації самостійно в такому віці неможливо.

Ця проблема стосується лише психології?

Проблема систематичного знущання серед дітей привернула увагу вчених відносно недавно. Тому й ґрунтовних наукових дослідів відносно мало. Але деякі з них уже суттєво змінюють погляди суспільства на здоровий благополучний розвиток дітей. Зокрема, дослідження вчених Королівського коледжу Лондона довели, що мозок дітей, які піддаються систематичним знущанням, змінюється. Ділянки мозку, які відповідають за мотивацію, обробку емоцій та увагу під впливом систематичних знущань, насмішок чи принизливих пліток зменшуються в розмірах. Відповідно, це призводить до суттєвого ризику негативних наслідків для майбутнього дитини.

Вчені досліджували результати сканування мозку з результатами опитувань підлітків у віці від 14 до 19 років. Всього в дослідженні взяло участь 682 учасника з Німеччини, Франції та Великої Британії. В результаті аналізу даних вчені дійшли висновку, що мозок дітей, що піддавались буллінгу, дещо змінений. Зокрема, зменшилась шкаралупа та хвостате ядро.

Шкаралупа – ділянка в глибині великого мозку, яка відповідає за різні види навчання та моторні навички. Також доведено, що ця частина мозку бере участь в процесі розвитку дегенеративних захворювань, серед яких в тому числі хвороба Паркінсона.

В ході дослідження підтвердивсь також очевидний наслідок буллінга – тривожні розлади в дорослому віці. Науковці відмітили, що інтенсивність негативних змін в мозку залежить від інтенсивності систематичних знущань.

Для більш детального дослідження проблеми буллінгу потрібен не один десяток наукових досліджень. Але вже на сучасному етапі зрозуміло, що це проблема не лише психологічного, а й фізіологічного здоров’я.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *