Нервова система. Психіка

Епілепсія: причини та підходи до лікування, перша допомога при нападі

Епілепсія – це неврологічне захворювання, при якому виникають повторювані судомні напади різних форм з супутніми когнітивними та психічними розладами. Згідно з даними статистики, загалом у світі налічується близько 50 млн осіб з цією патологією, а ще близько 5 млн нових випадків фіксується щорічно.

Чому виникає епілепсія?

З точки зору етіології можна виділити два основні види епілепсії:

 • Ідіопатична. Така епілепсія виникає без очевидних причин, тобто є самостійним захворюванням. Наразі вона пояснюється спадковою схильністю, яка обумовлена мутаціями в генах BF та HLA 6 хромосоми. 

 • Симптоматична. В таких випадках епілепсія є наслідком ураження головного мозку. Частіше за все формування епілептичних вогнищ обумовлюють: черепно-мозкові травми, інфекційні ураження головного мозку (енцефаліти, менінгіти), набуті та вроджені енцефалопатії (наприклад – алкогольна або внаслідок внутрішньоутробної гіпоксії), гострі порушення мозкового кровообігу (інсульти), доброякісні і злоякісні пухлини центральної нервової системи. 

Якими проявами супроводжується епілептичний напад?

Найбільш розповсюджена ознака захворювання – епілептичні напади. Вони виникають внаслідок ненормальних, надсильних нервових імпульсів однієї з ділянок мозку, від локалізації якої залежить варіабельність клінічних проявів. Відразу варто зазначити, що епілептичні напади надзвичайно різноманітні, тому в цьому матеріалі симптоми захворювання будуть розглянути в загальних рисах. 

Отже, для епілепсії характерні наступні прояви:

 • Судоми. Це раптові, повторювані тоніко-клонічні м’язові скорочення, які можуть розповсюджуватись по всьому тілу або вражати лише окремі ділянки. При цьому варто зазначити, що не всі епілептичні напади супроводжуються судомним синдромом.

 • Порушення свідомості та когнітивних функцій. Інша типова, але не обов’язкова ознака епілептичного нападу – втрата свідомості. При цьому вона може супроводжувати м’язові судоми або бути основним проявом захворювання. В останньому випадку можуть виникати складні галюцинації, розлади мови, мислення, страх, тощо. Окрім цього, у хворих з епілепсією з часом, особливо при частих нападах, відмічаються порушення когнітивної сфери та психіки – зниження інтелекту, зміни особистості, психози.

 • Соматосенсорні напади. Це окремий різновид епілептичних нападів, що проявляється простими слуховими, нюховими, смаковими, зоровими або тактильними галюцинаціями. 

 • Вегетативно-вісцеральні прояви. Ця група симптомів включає: надмірну пітливість, почервоніння обличчя, відчуття дискомфорту або патологічних рухів в черевній порожнині, тощо.  

Також варто сказати про важкий, загрозливий для життя прояв захворювання – епілептичний статус. При ньому частота та тривалість нападів не дає можливості людині повернутись до свідомості. 

Як правило, виникнення епілептичного статусу при наявній епілепсії провокують наступні чинники: 

 • Відсутність сну.

 • Зловживання алкоголем.

 • Порушення дозування або припинення вживання протиепілептичних препаратів.

 • Вагітність.

 • Важкі супутні соматичні або інфекційні захворювання. 

Можливості лікування епілепсії

Лікування захворювання досить складне та передбачає різні підходи, серед яких:

 • Консервативна терапія. В основі консервативного лікування лежить застосування протисудомних засобів, які мають прийматись постійно, незалежно від наявності або відсутності нападів. Наразі ефективним вважається застосування лише одного препарату. Призначення двох і більше антиконвульсантів обґрунтоване лише у випадку неефективності монотерапії. Також при епілепсії рекомендується дотримання кетогенної дієти. 

 • Хірургічне лікування. Суть операції – видалення ділянки мозку, яка провокує судомні напади. Вона проводиться за можливості чіткої локалізації вогнища надмірної імпульсної активності та неможливості запобігти нападам консервативним шляхом.

Як надати першу допомогу при епілептичному нападі?

Людина без медичної освіти в рамках допомоги при епілептичному нападі може виконати дві прості дії:

 • Вкласти людину на бік та підкласти щось м’яке під голову та тримати її. Це дозволить уникнути падіння та травм. 

 • Якщо напад триває понад 5 хвилини, він виник внаслідок травми або пацієнтом є вагітна жінка – викликати бригаду швидкої медичної допомоги за номером 103, детально описавши ситуацію.

При цьому в жодному разі не можна класти будь-які предмети у рот (в тому числі – ліки або воду) або намагатись зафіксувати язик, нібито з метою профілактики його западання (чого не буває під час нападу). Ці дії можуть призвести до пошкодження зубів, язика, щелепи або більш серйозних ускладненнь.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *